Rzeźbiarz ludowy

ADAM SZCZEPANIK

Adam Szczepanik

AUTOBIOGRAFIA:

    Urodziłem się w 1941 roku w Antoniówce, poczta Maciejowice.gazeta - Chłopska Droga Prowadziłem tam gospodarstwo rolne. Pierwsza kapliczka - Antoniówka Wilczkowska rok 1971W 1968 roku w zimowy wieczór z nudów, a może z przymusu wewnętrznego zacząłem rzeźbić w kamieniu. Po kryjomu rzeźbił też i mój ojciec. (Bał się, aby się we wsi z niego nie śmiali). Ojciec rzeźbił prymitywnie. Ja postanowiłem zrobić coś ładniejszego i tak to moje rzeźbienie się zaczęło.

    Rzeźbiłem postacie z życia wsi, historyczne, świątki i dużo ptaków. Kiedy umarła mi moja matka, wyrzeźbiłem na jej grobie pomnik, a potem przed domem postawiłem kapliczkę. Dawało mi to dużo satysfakcji, lecz nikt o mnie nie wiedział.Grób Stefanii i Ludwika Szczepaników

    W 1971 roku w czasopiśmie „Chłopska Droga" toczyła się dyskusja na temat twórczości ludowej. Wziąłem udział w tej dyskusji. Napisałem do tej gazety list. Po ukazaniu się mojej wypowiedzi w „Chłopskiej Drodze" zainteresował się nami Marian Turek z P.D.K. w Garwolinie.  W maju 1972 roku zorganizował wystawę prac ojca i moich w tymże Domu Kultury w Garwolinie. Potem rzeźby zostały przesłane na konkurs sztuki ludowej organizowany przez „Cepelię" w Warszawie. Tam dostałem wyróżnienie i prace zostały zakupione.

    W lutym 1973 roku brałem udział w konkursie i wystawie „Sztuka Ludowa Południowego Mazowsza w Garwolinie". W tym samym roku brałem udział w Toruniu w konkursie pt. „Mikołaj Kopernik". Tam otrzymałem wyróżnienie i prace zostały zakupione.

     W lutym 1973 roku brałem udział w konkursie i wystawie „Sztuka Ludowa Południowego Mazowsza w Garwolinie". W tym samym roku brałem udział w Toruniu w konkursie pt. „Mikołaj Kopernik". Tam otrzymałem wyróżnienie i prace zostały zakupione.

W latach 1976-1977 moje rzeźby były wystawiane w galerii w Berlinie. W 1974 roku znów brałem udział w Toruniu konkursie pt. „Wielcy Polacy, ich życie i dzieła". Rzeźby zostały zakupione przez Muzeum w Toruniu.


[ STRONA GŁÓWNA ADAMA SZCZEPANIKA | DOROBEK TWÓRCZY | GALERIA ]

Adam Szczepanik - kliknij, aby przejść na prywatną stronę: http://www.adamszczepanik.hg.pl

link do mojej strony

GALERIA

kapliczka - Jezus Miłosierny

św. siostra Faustyna Kowalska  Prymas Tysiąclecia - Stefan kardynał Wyszyński

kapliczka - Niepokalana Maryja Panna

kapliczka - Serce Jezusa Milosiernego

kapliczka - Jezus Frasobliwy

trzy kapliczki

   

Papież Jan Paweł II w Łowiczu Papież Jan Paweł II w Łowiczu

Jan Paweł II na placu Zwycięstwa w 1979 roku Golgota Betlejem - szopka

HALINA I ADAM  SZCZEPANIKOWIE

   

Ucieczka do EgiptuŚwięta Rodzina

Dobry Pasterz Wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową

  Św. Krzysztof niesie Pana Jezusa Chrystus Król

Niepokalanie poczęta - Maryja Niepokalanie poczęta - Maryja

KWIATY Z KREPINY 

Haliny Szczepanik

Matka Boża Ostrobramska na tle orła polskiego

chlop z cepem prząśniczka

muzykanci lany poniedziałek - śmingus dyngus

siewca i kobieta z maglownicą

Licznik

 
 

[ STRONA GŁÓWNA | TEKSTY | LINKI | OJCIEC | DZIADEK |O MNIE |ARCHIWUM | E-MAIL ]